Lamine & Masif & Laminat Parke İşleri

 

Parke ya da taş gibi görünen ve hissedilen berrak görseller, artı çizilmelere, lekelere, eziklere ve neme karşı dayanıklı bir yüzey. Laminat parke, pratik bir bütçeyle mümkün kılar. Evinizdeki herhangi bir oda için mükemmel, sayısız geleneksel, rustik veya modern stiller arasından seçim yapın, hatta duvarlarınızı!

Zemin döşeme tercihlerinizde ahşap bir ürün istiyorsanız tercih etmelisiniz. Seçimlerinizden önce satış ekibimizle iletişime geçebilir ve doğru, hızlı tercih yaparsınız. Lamine parke , laminat parkeye daha kalitedir ve fiyat farkı bulunmaktadır. Plakaların kenar kesimleri pürüzsüz olmalıdır. Kenarları prüzlü laminat çabuk eskiyecek ve ek yerlerinde çabucak sarı bir görüntü oluşturacaktır. Desenlerin uzunlamasına birbirini takip ettiğini kontrol edin. Ustalığın önemli olduğu parke işinde tecrübeli ustalarımız en güvenli döşemeyi yapacaklardır. Parkede açılma veya kabarma olabilir. Ayrıca kayıklanma dediğimiz olay da bir işçilik hatasından kaynaklanır. Sorunsuz iş teslimi en önemli hedefimizdi.


LAMİNE PARKE

Lamine parke, hammaddesinin tamamı doğal ahşap olan 2 veya 3 değişik katmanın birbirine dik yönlerde yapıştırılmasıyla imal edilen, uzun ömürlü ve dekoratif bir zemin kaplama ürünüdür.

3 Katmanlı Lamine Parke

 • Üst katman değerli ağaçtan oluşmaktadır.
 • Orta katman, alt ve üst katmana dikey doğrultuda yumuşak ağaçtan oluşmaktadır.
 • Alt katman yumuşak ağaçtan oluşmaktadır.

2 Katmanlı Lamine Parke

 • Üst katman değerli ağaçtan oluşmaktadır.
 • Değerli ağaç tabakası uygun kalınlıktaki kontraplakla birleştirilmektedir.

NEDEN LAMİNE?

 • Kullanıma hazırdır.
 • Uzun ömürlüdür, dayanıklıdır.
 • Doğanın ve ahşabın sıcaklığını döşendiği mekana taşır.
 • Alttan ısıtmalı mekanlar başta olmak üzere her türlü mekana uygundur
 • Konforludur.
 • Sistre edilmiş ve cilalanmıştır, dolayısıyla döşeme sırasında sistre ve cilaya ihtiyaç duyulmaz. Ancak gerekirse birçok kez sistre cila yapılabilir.
 • Kolay montaj yapılır, mevcut zeminin üzerine de monte edilebilir.
 • Yüksek frekanslı seslerin yutulmasını sağlayarak akustik olarak da konforlu bir ortam sağlar.
 • Doğada giderek azalan değerli ağaçlar sadece en üstte kullanıldığı için çevre dostudur.
 • Lamine parkeler mikrop ve bakteri barındırmaz ve elektrostatik ortam oluşturmaz.

NEDEN AHŞAP?

 • Dekorasyonda ahşabın çok önemli bir yeri vardır. Doğal olanın yarattığı estetik yıllara ve moda akımlarına meydan okur. Her mekanı ve dekorasyon tarzını bütünleyen eşsiz bir malzemedir.
 • Masif parke yüzyıllardan beri kullanılagelen belli form ve kalınlıktaki ahşap elemanlardan oluşan zemin kaplama malzemesidir. Doğaldır , ahşabın doğallığını ve sıcaklığını mekanlarınıza taşır. Ancak uygulama zor ve zahmetlidir. Kalın ve tek bir tabaka ahşaptan oluştuğu için zamanla çalışarak deforme olur.

LAMİNE PARKE UYGULAMA KOŞULLARI NASIL OLMALIDIR?

 • Lamine parke mekanlarınıza değer katan eşsiz , doğal bir zemin malzemesidir. Ancak doğal ahşabın depolamadan uygulamaya ve kullanıma kadar içinde bulunduğu tüm mekanlarda ortam koşullarının ve depolama şartlarının dikkatle takip edilmesi gerekmektedir.
 • Uygulama yapılacak mekanda kapı ve pencereler takılmış , tüm boşluklar kapatılmış olmalıdır. Tercihen lamine parke mekanda yapılacak en son iş olmalıdır.
 • Lamine Parke uygulanacak alanda şap kotunda ve terazisinde olmalı , şap içerisindeki bağıl nem miktarının % 30‘u (yere yapıştırmada %25’i ) aşmaması gerekir. Yüzer sistem uygulama yapılması durumunda 2 mm kadar bozukluklar tolere edilebilir. Ancak yere yapıştırma uygulama yapılması durumunda ise şapın son derece düzgün olması veya tesviye şapı uygulaması ya da şap üzerine kontraplak konularak uygulaya geçilmesi gerekir.
 • Lamine Parke uygulanacak olan mekanda havada %30-%60 arası bağıl nem ve minimum 18-27 oC sıcaklık ideal koşulları sağlar. Yeni binalarda nem oranının daha yüksek olabileceği düşünülerek , oluşabilecek aşırı nemi yok etmek amacı ile mekanı ısıtmak veya havalandırmak bir çözüm olabilir.
 • Lamine Parkelerin depolanacağı ortamın da nem, su ve aşırı sıcaklık değişimlerine maruz kalmaması ve istiflenen paketlerin asla doğrudan beton zemin üzerine konmaması gerekir.

UYGULAMA EKİPMANLARI NELERDİR?

Lamine Parke uygulaması için ihtiyaç duyacağınız ekipman :

 • Çekiç, Testere (El Testeresi /Motorlu Testere veya Gönye Kesici ) , gönye , kurşun kalem , matkap ve punç , takoz ve çektirme demiri.
 • Motorlu /:Daire vb. otomatik testere kullanmanız durumunda panelleri alttan üste doğru kesin , el testeresi kullanırken ise üstten alta kesin .
 • Panelleri birbirlerine geçirmek için her zaman bu iş için üretilen plastik takoz kullanarak güç uygulanmalıdır. Doğrudan çekiçle vurmak ya da parke parçalarını bu iş için kullanmak birleşim yerlerinin dağılarak zarar görmesine neden olabilir .
 • Yüzer Sistem uygulama D3 tipi lamba zıvana tutkalı kullanmalısınız

İDEAL DÖŞEME YÖNÜ NEDİR?

Kare Formuna yakın mekanlarda ideal döşeme yönü ışığa paralel döşemedir. Dikdörtgen mekanlarda ise panellerin uzun kenara paralel döşenmesi tavsiye edilir.

NEM TUTUCU NASIL UYGULANIR

Lamine parke uygulanırken, şap üzerine nem tutucu bariyer kullanılması gerekir. Nem tutucu olarak 0,2 mm kalınlığında naylon örtüyü , ek yerlerinde 20 cm bindirip bantlayarak ve duvar kenarlarından dışarı taşacak şekilde zemine serin. (Zemini bohçalayın)

SES VE ISI İZOLASYONU NASIL SAĞLANIR?

Yüzer sistem lamine parke uygulamasında ses ve ısı izolasyonu sağlamak ve panellerin doğrudan zemine temasını engellemek amacıyla 2 mm polietilen şilte/ 3mm sert polistren köpük/mantar izolasyon levhası vb. malzemeler kullanılabilir. Polietilen şiltenin 2mm’den daha kalın olması, zamanla şilte üzerine çökmelere neden olabileceğinden tavsiye edilmez.

UYGULAMACI UYGULAMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE NELERİ KONTROL ETMELİ?

 • Tüm lamine parkeler hammadde , yarı mamül ve ürün aşamalarında titiz kalite kontrollerden geçmektedir. Ancak tahmin edeceğiniz gibi hatalar asla tamamen yok edilemez. Bu nedenle uygulama sırasında her panel gözle kontrol edilerek monte edilmeli , bu kontrol sırasında hatalı olabileceği düşünülen paneller kenara ayrılarak satıcıya bildirilmelidir. GÖZLE FARK EDİLİR HATA İÇEREN PANELLERİN UYGULANMASININ YARATACAĞI SORUNLAR UYGULAMACININ SORUMLULUĞUNDADIR.
 • Plank malzemelerde her bir panel tek bir ahşap parçasından oluştuğundan paneller arasında rahatsız edici renk farkları oluşabilir. Bu tür ürünleri uygularken en az birkaç paket açarak renk geçişlerini mümkün olduğunca dengeli dağıtarak uygulama yapmaya çalışın.
 • Uygulamaya başlarken uygulama yapacağınız doğrultu ve panel boyutlarınızı karşılaştırın. Eğer son parke parçası 5cm’den daha kısa kalacaksa ilk paneli uygun miktarda keserek son parça boyunun 5cm’den daha kısa olmasını engelleyin.

GENLEŞME BOŞLUĞU VE MAKSİMUM UYGULAMA ALANI NEDİR?

Yüzer sistem parke döşemede düzgün dikdörtgen şekilli mekanlarda maksimum uygulama alanı 70 m2yi geçmemelidir. Ancak bunun yanında genişliği 8 mt , ya da uzunluğu 8 mt ve daha fazla olan mekanlarda tek alan yerine bölerek uygulama yapılmalıdır.

LAMİNE PARKE UYGULAMA SİSTEMLERİ NELERDİR?

 • Yüzer sistem
 • Yere yapıştırma

MASİF PARKE

Zemin döşeme malzemeleri arasında en çok tercih edilen ahşap, uzun ömürlü niteliği, ses ve izolasyonu sağlaması, yerinde yenilenebilir olması, estetik görünümü, insan sağlığı açısından risk taşımaması ve işlenebilir oluşumundan dolayı masif parkedir.

Masif Parke hammadde olarak Afrika ve Uzakdoğu’ da ki tropik ormanlarda yetişen ağaçların taslak ve tomruk olarak getirilerek işlenmesi sonucunda elde edilmektedir.

Üretim dayanıklı, çok uzun ömürlü en sert ağaçlardan yapılmaktadır. Üzerindeki sistire payının kalınlık olarak yeterli olması neticesinde ömür boyu kullanma olasılığı sağlamakla birlikte, mekanlarda sıcak ortam yaratması ile de mekanlarda tercih unsuru olmaktadır.

Parke üretiminde yüksek dayanıma sahip olmaları nedeni ile yapraklı türler tercih edilmektedir. Bu amaçla şirketimizde meşe, akçaağaç, kayın, dişbudak, ceviz, teak, merbau, sapelli, doussie, iroko, wenge, bambu ve jatoba kullanılmaktadır.


MARKÜTERİ PARKE

Doğal tropik ağaçların entegrasyonu ile üretilen ahşap masif parke veya papellerin tasarımlar sonunda elde edilen geometrik veya bitkisel motif desenlerini uygun olarak çeşitli renk ve dokuda olan tabi ağaçların işlenmesi ile elde edilen bordür, karo, göbek şeklindeki malzemelerin tümüne marküteri parke ürünleri denir.


LAMİNAT PARKE

Preslenmiş talaş levhalar (8mm) üzerine reçine edilmiş kâğıt baskı malzemesi ile sıcak press uygulanarak sınırsız renk ve doku elde edilen zemin döşeme materyalidir. Laminat parke, %100 ahşap malzeme değildir. Masif ahşap ve lamine parke ile karşılaştırıldığında her bütçeye hitap eden fiyat skalasına sahip. İyi bir Laminat, temizlenmesi kolaydır ve şaşırtıcı derecede çizilmeye karşı dayanıklıdır; bu sebeplerden dolayı, evcil hayvanlara sahip insanlar için mükemmel bir zemidir.

En olumsuz özelliği, derzler arasına su girdiğinde geri gönüşümü mümkün olmayan hasara sebeb olacak, laminant parkeleriniz şişerek kullanılmaz hale gelecektir. Kolay ve hızlı montaj olabilme özelliği ile günlerce evinize parke yaptırmak için beklemezsiniz.

Laminat parkelerin sağlığa zararı olup olmadığı konusu ise tamamen kullanılan malzemeye ve üretimin kalitesi ile doğru orantılıdır.

Laminat parkeler kullanılan boya ve pres yöntemi sebebi ile herhangi bir yüzey parlatma işlemine ihtiyaç duymaz.