Dekorasyon deyince aklımıza gelen yapı marketlerinden ve mobilya mağazalarından alınan malzemelerdir; oysa dekorasyon öylesi varlıklı ve geniş bir yelpazeyi içerir ki sadece bir oda, salon, banyo yahut mutfağın dekorasyonu dahi başlı başına sayfalar dolusu ifadeleri gerekli kılar. Böyle olmasının nedeni dekor kavramının anlamca genişliğidir. Dekorasyon yalnızca eşyalarla düzenlenmiş bir piyasa yaratmanın da ötesinde uyumun, renklerin psikolojinin, estetiğin ve daha oldukça çok kavramın dâhil olduğu somut malzemelerle soyut değerler yaratma sanatının adıdır demek daha doğru olacaktır. Bütün diğer sanatsal yaklaşımlardan aşırı daha yaratılması kolay bir hobi olarak değerlendirmek de olası elbet. Yaşam arasında farkında olarak veya olmaksızın her birimiz dekoratif sanatsal bir etkinlik içinde olduğumuzu bilmeliyiz. Yaşantımızın her alanına giren bu yaratıcılığımızın ardımızda kalan etkileri ve izleri elbette ki yadırganamaz.


Yaşamımızın içerisin de bizlere ait olan her alanda bu etkiler ve izlerle varız aslına bakılırsa. İmkandan ötede bir kavramdır bu. Tıpkı eşya ve malzemelerle 2 farklı oda ve bu odaların sahibi 2 farklı insan düşünün. Her ikisi de hayat alanlarını tıpkı malzemelerle hazırlayacak olsalardı ortaya asla birbirinin aynı 2 oda çıkmayacaktır. Şahısların varlık gereksinimlerinden biridir dekorasyon. Konuşmak, çizmek benzeri bireyin kendini ifade etmesinin farklı bir yöntemi.


Ziyaret ettiğiniz bir dost yahut dostun samimiyetiniz ne kadar çok aşırı olursa olsun hususi hayat alanına girdiğinizde o alandaki eşyaları, eşyaların konumları, düzenleri, uyumları, tercihleri o kişiye dair başka hiçbir yöntemle çözümleyemeyeceğiniz ipuçlarıyla şaşırtacaktır sizleri. Baş köşede duran bir resimdir bazen bunu veren. Belki çarpık ve simetrik olmayan bir biblonun konumu. İki değişik eşyanın birbirine karşı duruşu bazen ve bazen tezat renklerin, eşyaların, resimlerin ve aslında bütünsel şekilde bütün o dağılımın insana ait bizlere verdiği ipuçları. Bir insanın nasıl parmak izi yalnızca kendine ait ve benzersizse o denli muhteşem bir farktır dekorasyon ile insan arasındaki bağ. Ve daha da muhteşem olan yanı insanların şuur altı da dahil kişiliklerine yönelik ipuçlarıyla biraz soyut ama daha bir bizden parçalarımızdır dekoratif yaratıcılıklarımız.


Sektörel açıdan değerlendirdiğimizde de karşımıza çıkan değişik bir durum değildir aslına bakarsanız. Dekorasyon alanında deneyimli çalışmalar oluşturan insanlar ya da ekipler işte tüm bunların hesaplanabilir kısmıyla sizlere hizmet vermeye çalışır. Yatak odanız, salonunuz, mutfağınız ve daha çok sayıda alan evrensel estetik kavramlar gözetilerek dizayn edilir. Ferah bir salondur bu kimi veya kullanım kolaylığı için dizayn edilmiş mutfak yapılanması. Lakin ne denli uzman bir yaklaşım sergilenirse sergilensin asla tam anlamıyla mükemmel olmayacaktır sundukları. Sebebi ise en büyük ve ciddi parça olan sizler eksik oluyorsunuz o noktada.


Güzel bir yatak odası takımı, şık ve rahat bir salon, kullanım kolaylığına sahip ve uygar bir banyo… Evinizi profesyonel ekiplerden aldığınız destek ve kaliteli uygar eşyalarla dekore ettiniz ve her şey bitti mi? Tam tersine her şey yeni başlıyor. Gün be gün farklılaşacaktır o ev, o dekor. Küçük değişiklikler ve eklemelerle süre içinde sizden bir parçaya dönüşmesi kaçınılmazdır. İşte o zaman dekorasyonunuz tamamlanmaya başlayacak ve yaşam arasında farklılaşan yaşamınız, psikolojinize eşlik eden bir hızda eviniz sürekli sizinle beraber değişecek. Durun ve bir bakın dekorunuza ve kendinizi görmeye çalışın o büyük tabloda. Gülümseyin ve keyfinize bakın şimdi; çünkü sizden bir parçanın içinde olduğunuzu fark edip mutluluk ve rahatlık duymanız kaçınılmaz. Keyfini çıkarın